E-mail jest pewną formą \”listu\”.

Moc listów a także skrzynek listowych
Dzisiaj coraz częściej rezygnuje się od standardowych sposobów wysyłania listów pocztowych. Zawód listonosza nie ma wcale łatwo, dlatego że z racji progresu techniki i globalnej sieci ogromną popularność zyskał mailing. Onet, Interia. Gmail, o2, yahoo a także dużo innych portali oferuje swoje własne skrzynki emailowe. E-mail jest formą „listu” znacząco ułatwiającą komunikowanie się. Jeżeli się w jakimś zdaniu pomylisz, nie musisz niszczyć kartki papieru – wystarczy, że naniesiesz odpowiednio korekty do napisanego tekstu. Nie musisz opuszczać swojego mieszkania, ażeby wysłać swoją wiadomość email. Wystarczy, przycisnąć przycisk „wyślij”, i to co napisałeś, zostanie natychmiast przesłane do naszego adresata. Jeżeli jesteś odbiorcą, odpowiedź na wysłaną wiadomość możesz również dostać w trybie natychmiastowym. Nie trzeba oczekiwać paru dni, nim przyjdzie Pan listonosz z listem albo iść na pocztę.

Jednak w listach wysyłanych pocztą jest coś unikalnego, coś co wiąże się z ogromnym sentymentem. Gdy jesteś gdzieś w jakiejś podróży, mile jest wysłać do rodziny lub znajomych pocztówkę lub krótki list z widokiem z pięknych miejsc, w których się znajdujesz. Potem, w momencie kiedy już powrócisz do siebie, masz szansę do sporej ilości najlepszych wspomnień.

Pisanie listów związane jest z niesamowitym rozwojem swojej wyobraźni oraz większą cierpliwością aniżeli napisanie na szybko wiadomości e-mail. W końcu po coś ktoś wymyślił skrzynki na listy, jeśli zamieszkujesz w domu jednorodzinnym czy także skrzynki lokatorskie, jeśli zamieszkujesz w bloku. Miło jest zerknąć od czasu do czasu i dowiedzieć się, że ktoś o Tobie nadal pamięta. Trudniej patrzy się, jeżeli przychodzą do nas przykładowo bardzo wysokie rachunki za wodę, energię czy gaz.

Skrzynki na listy posiadają różną formę i gabaryty. Najlepiej znana forma, którą kojarzy się z różnych filmów – w szczególności dzieci pamiętają je z animowanych kreskówek, to czerwone, półokrągłe skrzynki na listy które znajdują się tuż za domem. Jednak w Ameryce nie ma konkretnie określonych przepisów, jeżeli chodzi o pocztę i skrzynki pocztowe, zatem mają one w rzeczywistości najczęściej różnorodne barwy a także różnorodne gabaryty.

Na terenie RP, dokładnie tak samo jak i w Anglii skrzynki pocztowe są też koloru czerwonego, niemniej jednak częściej mają postać która przypomina kwadrat. Na skrzynce tej widnieje biały napis „Poczta Polska” oraz dodatkowo znaczek – żółta trąbka na niebieskim tle. Można zauważyć na niej także poprawnie zaadresowany list. Więcej skrzynek jest na wsiach, niż w miastach. W państwach skandynawskich, Niemczech oraz Chorwacji skrzynki pocztowe są najczęściej malowane na żółto.

Skrzynki mogą zlokalizowane być w różnorakich miejscach – niektóre są montowane do ścian, inne do słupów a jeszcze inne do latarni. Jeszcze innym rodzajem skrzynek pocztowych są specjalne skrzynki na listy euro, zwane inaczej euroskrzynkami. Skrzynki te mają zbiorczy charakter, często są przygotowane z metalu w kolorze srebrnym lub białym. Euroskrzynki powinny spełniać określone dyrektywy zawarte w ustawie Ue. Są to regulacje tyczące się ich rozmiaru i otworu do którego wrzuca się listy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *